Ačkoliv máme dávno po Velikonocích, které jsou obecně vnímány jako doba, kdy se slivovice konzumuje ve velkém, osvěta není nikdy od věci. Následující informace vám přijdou vhod v momentě, kdy vám bude někde nabídnut panáček či štamprlička jednoho z nejoblíbenějších destilátů.
Jak by měla slivovice chutnat?
Na Moravě neunikne panákovi slivovice téměř nikdo. Pálení zde má tradici a nejčastěji se v pálenicích pracuje se švestkami. Jak by ale měla mít profesionálně vypálená slivovice charakter? Odborníci ji definují jako čistý destilát s nasládlou vůní a lehkým mandlovým aromatem. Chuťově je jemná, ovocná a díky obsahu pecek v kvasu lehce odkazuje k mandlím.
„Věda“ je i samotné pěstování švestek. Musí se vybrat vhodné odrůdy, správně založit sad a o stromy se řádně starat. A také doufat, aby v době, kdy slivoně odkvétají, nebyly mrazivé noci. Pak by bylo po úrodě.
Tak jak ji tedy správně pít?
Vraťme se však k tomu podstatnému. Jak slivovici správně pít? Zřejmě tušíte, že konzumace tohoto destilátů má svá pevná pravidla, která není radno porušovat. Anebo ne?
Slivovice by měla mít pokojovou teplotu, neboť příliš studená či naopak teplá nechutná dobře. Při pití byste se měli zakousnout do sušené vizovické švestky, která umocní vůni a chuť slivovice. A rozhodně to s pitím nepřehánějte, přeci jde jde o velmi silný destilát.
Ze slivovice připravíte i chutný koktejl
Drtivá většina milovníků slivovice ji pije jen tak, nicméně i z této pálenky lze namixovat chuťově zajímavé koktejly. K těm nejznámějším bezesporu patří moravský kohout. Při přípravě se neobejdete bez slivovice, červeného vermutu a fernetu, a to v poměru 2:5:1 (tzn. 20 ml slivovice, 50 ml červeného vermutu a 10 ml fernetu). Ingredience smíchejte dohromady, důkladně promíchejte a pijte z nízkého tumbleru.