Rozhodli jste se pro stavbu rodinného domu a vše si chcete dělat svépomocí? Pakliže máte dostatečné zkušenosti, jste šikovní a zruční, nemusíte se toho bát. Drtivou většinu prací skutečně dokážete sami s několika pomocníky z řad rodinných příslušníků a přátel. Dobrým pomocníkem, který vám rozhodně usnadní práci, je stavební jeřáb.
Kde se dá stavební jeřáb uplatnit?
Stavební jeřáby se povětšinou aplikují při stavbách větších bytových domů, ale uplatní se rovněž při realizacích rodinných domů, chat, chalup, případně i dalších staveb. Jde o zařízení, která není zrovna jednoduché ovládat, většinou si tak na práce musíte pozvat odborníky. Jestliže ale chcete mít k dispozici vlastní stavební jeřáb, je praktické vědět, jaké jsou možnosti.
Druhy stavebních jeřábů
V současnosti se dají stavební jeřáby pořídit či pronajmout v několika variantách. Pro soukromé účely jsou asi nejvhodnější takzvané minijeřáby, jejichž pořizovací cena není tak vysoká. Zároveň u nich lze ocenit jednodušší manipulaci.
Alternativou jsou pak mobilní jeřáby. Ty se běžně využívají na větších stavbách. Největší modely dokážou bez větších potíží uzvednout předměty o hmotnosti až kolem 90 tun. Navíc mají vysoká a dlouhá ramena, takže je možné s nimi snadno vytáhnout těžká břemena a stavební komponenty do velkých výšek.
V neposlední řadě se na každé stavbě mohou hodit přívěsné stavební jeřáby. Velmi dobře poslouží namísto klasického lešení, přičemž osoby na nich stojící zůstávají v maximálním bezpečí díky povinným zábranám, takže nehrozí pády z výšek.
Stavební jeřáb dokáže rychle vykonat práci, s níž byste se ručně dřeli mnohonásobně déle, některé činnosti by snad pouhou lidskou silou nešly vykonat. Proto jsou na každé stavbě důležitým prvkem. Jeřáb by neměl chybět ani při stavbě vaší nemovitosti.