Skvělé tipy

Z jakého důvodu černají dětské náušnice?

U celé řady dětí nemusí po dlouhé roky k žádné nežádoucí změně či reakci vůbec dojít. Černání zlatých nebo stříbrných dětských náušnic se však objevuje a vždy záleží na spoustě faktorů. Dochází buď k celkovému zčernání povrchu šperku nebo jinému zabarvení háčků dětských náušniček. Hned si uveďme na pravou míru, že ke zčernání nedochází z důvodu snížené kvality drahého kovu. Jedná se pouze o povrchovou změnu barvy, která je zcela přirozeným jevem. Existuje hned několik důvodů, které zčernání zlata zapříčiní.

Na povrchové změně se podílí chemikálie

Dalo by se říci, že takřka všechny zlaté a stříbrné šperky jsou zhotoveny ze slitin. Na aktuálním trhu se šperky se zlaté dětské náušnice vyrábějí ze 14-ti karátového zlata o celkové ryzosti 585/1000. To tedy znamená, že v daném šperku např. ze žlutého zlata je 585 dílů ryzího zlata, 280 dílů stříbra a 135 dílů mědi. Všechny drahé kovy mají svou typickou chemickou reakci, přijdou-li do kontaktu s jinými chemickými prvky.

Nejčastější příčinou změny povrchu je běžně používaná kosmetika. Jedná se zejména o prvky jódu a sýry, které jsou v kosmetických přípravcích obsaženy. Kombinaci těchto chemických prvků bohužel naleznete i v kosmetice určené pro děti. Každodenní používání těchto přípravků snižuje odolnost zlatých dětských náušnic a pak dochází ke zčernání. V neposlední řadě nezapomeňme na léčebné procedury a nejrůznější minerální koupele, které rovněž mohou způsobit zčernání nebo zabarvení šperku do jiné nežádoucí barvy.

Když děti marodí

Chřipkové onemocnění, angína, střevní chřipka či zápal plic nebo další zdravotní komplikace doprovázené zvýšenou teplotou jako třeba růst prvních zoubků jsou důvody, kdy se zlaté dětské náušnice zbarvují do červené až černé barvy. U dlouhodobějšího užívání medikamentů je riziko zčernání náušniček samozřejmě mnohem vyšší.

S teplotou bývá často spojeno nadměrné pocení, které má vliv na oxidaci neboli zčernání zlata. Posledním faktorem u dětí bývá alergie. Zde se ale nemusí jednat o běžnou alergii na samotné zlato, ale na ostatní obsažené prvky ve slitině. Samozřejmě stejně tak jako zlaté náušnice mohou zčernat, tak i dětské náušnice z bílého zlata.

Dá se povrchové změně předejít?

Rozhodně nemůžeme doporučit čištění šperků v roztocích zakoupených v drogeri, které povrch šperku beztak jen naleptají. Takový zákrok vede k rychlejší oxidaci, neboli ke zčernání. Raději se vydejte ekonomicky dostupnou cestou, která vede skrze odborné mechanické vyleštění šperku ve zlatnictví.

Dětské náušnice se ze všeho nejdříve zbaví nečistot a následně se vyleští na leštícím přístroji, a pak ponoří do ultrazvukové lázně s jarovou vodou a čpavkem. U náušnic zhotovených z bílého zlata nebo u stříbrných se dělá tzv. porhodiování, kdy jsou dané šperky ponořeny do tzv. lázně galvanické, což jim dopřeje krásně kovový bílý povrch. Náušnice tak vypadají jako by byly vyrobeny ještě téhož dne.

Leave a Comment