Nepříjemné bolesti v podbřišku během menstruace, sexuálních aktivit nebo vylučování mohou mít celou řadu příčin a jednou z nich je nemoc zvaná endometrióza. Trpí jí zhruba desetina žen v reprodukčním věku na celé planetě bez ohledu na to, v jakém prostředí vyrůstají a v jakých poměrech žijí.
Pomůže jen včasné odhalení
Endometrióza může provázet dívky a ženy od prvních měsíčků až po období menopauzy. Vznik onemocnění je nejasný. Jedná se o výskyt buněk, které jsou velmi podobné slizničním buňkám v děloze, mimo tuto běžnou lokalizaci. Tyto buňky způsobují mimo jiné chronický zánět, který může být doprovázen bolestmi, průjmy, zvracením a mnohými dalšími obtížemi.
Chronická endometrióza se nejčastěji objevuje na pánevní pobřišnici, v močovém měchýři, střevech nebo ve vaječnících a výjimečně bývá objevena také jinde mimo pánev. Vzhledem k tomu, že lékaři v současnosti neznají přesné příčiny onemocnění, neexistuje proti němu ani spolehlivá prevence.
Léčba probíhá pomocí medikamentů, a pokud je to vhodné, tak v některých případech také chirurgickým zákrokem. Důležitá je co nejdřívější diagnóza nemoci, díky které specialista nasadí léčebnou terapii vyhovující přímo konkrétní pacientce v závislosti na věku, plány s otěhotněním a dalších okolnostech.
Od endometriózy k depresím
Trápí-li vás častá bolest v podbřišku také, neváhejte a objednejte se co nejdříve na odborné vyšetření. Jen díky němu vám lékař pomůže s endometriózou bojovat. Neustálé silné bolesti mohou mít za následek celkovou únavu organismu a narušení psychické pohody, vedoucí nezřídka až k silným depresím.
Nemluvě o zničení sexuálního zdraví, protože když vás sex bolí, přirozeně se mu nechcete věnovat. Vše může končit také rozpadem vztahu a totálním obrácením života naruby.