Šetřílci univerzální pneumatiky milují a nedají na ně dopustit. Odborníci jen nevěřícně kroutí hlavou, protože podle nich nemohou „univerzály“ konkurovat klasickým sezónním pneumatikám. Kde je pravda? Pokud si pohráváte s myšlenkou na pořízení celosezónních pneu i vy, nepřestávejte číst. Prozradíme vám, v čem se liší od letních pneu a zda jsou pro vás vhodné.
Proč si pořídit letní pneumatiky?
Letní pneu jsou koncipovány tak, aby měly žádoucí vlastnosti při teplotách nad 7°C. Když rtuť na teploměru klesne pod magickou sedmičku, směs tvrdne a hůře se přizpůsobuje povrchu vozovky. S tím logicky souvisí i horší brzdné vlastnosti a celková ovladatelnost vozidla.
Vzorek letní pneumatiky dobře zvládá aquaplaning, ale neporadí si se sněhovou břečkou a blátem. Brzdná dráha je delší až o desítky metrů. V zimě se zkrátka vyplatí jezdit na zimních gumách s jinou směsí.
Jak je to s celoročními pneumatikami?
Celoroční nebo univerzální, obojí označuje pneumatiky vyrobené z měkčí směsi. Nejlepší vlastnosti vykazují při teplotách kolem nuly, ale při vyšších teplotách nejsou ani zdaleka tak odolné jako letní pneu. Na druhou stranu však nemohou konkurovat ani zimním pneumatikám. Přestože jsou v zimě o něco lepší než letní obutí, rozhodně se na ně nemůžete spoléhat tak jako na zimní.
Nespornou výhodou univerzálních pneumatik je finanční a časová úspora. Čtyři pneumatiky jsou levnější než osm, a navíc se nemusí dvakrát do roka přezouvat.
Pro koho jsou celoroční pneu ideální?
Celosezónní pneumatiky si pořizují řidiči, kteří automobil využívají jen zřídkakdy a nejezdí v extrémním počasí. Pokud ročně najezdíte jen tolik kilometrů, že gumy měníte kvůli stáří a nikoliv sjetému dezénu, pravděpodobně se vám univerzály vyplatí. Počítejte však s tím, že žádný model na trhu nemá tak dobré vlastnosti jako letní/zimní pneumatiky.