Jedním z předpokladů úspor v domácnosti je minimálně občasné vynechání pomoci profesionálů a zhotovení jednodušších projektů ve vlastní režii. To však vyžaduje mít prostor vyhrazený pro práci domácího mistra.
Domácí dílna může znamenat leccos. Od sklopného pracovního stolu zabudovaného do vestavěné skříně v bytě, přes garáž (případně sklep) vybavenou stroji a nástroji až po skutečnou, samostatně stojící dílnu.
Máš dost velkou garáž? Vyhrál jsi!
Pro většinu kutily dílna znamená a bude znamenat pracovní stůl v garáži rodinného domu. Tato prostorová improvizace (nebo dva v jednom) má i nesporné výhody.
Prostor dílny je třeba vytápět, nebo alespoň temperovat. Teplota pod rosným bodem neprospívá ničemu a už vůbec ne nástrojem a nářadí. Víkendový projekt obalený rzí po týdnu střídání teplot není to pravé ořechové.
Garáž je obvykle vybavena vytápěním, třífázovým elektrickým rozvodem (může být potřebný pro některé elektrické nástroje) a nevadí tam ani občasné experimenty, po kterých je třeba uklidit, vyvětrat nebo hned vymalovat. Zkrátka – garáž snese i trochu nepořádku.
Ovšem pozor – absence vytápění znamená problém, který byste měli vyřešit hned v zárodku. Jasnou volbou jsou plynová a elektrická topidla – přímotopy, jež rychle a velmi účinně vyhřejí prostory na požadovanou teplotu.
S výběrem přímotopu vám pomohou specialisté na mobilní topidla z eprofi.cz. A pokud vás v daných prostorách trápí nadměrná vlhkost, neváhejte s pořízením odvlhčovače Master.
Bez ponku není dílna
Základem dílny je pracovní stůl. Žádný nástroj není dostatečně účinný, pokud se s ním musí dělat na koleně – doslova. Paleta na dvou „kozách“ je spíše dočasné než trvalé řešení.
Jednoduchá masivní ocelová konstrukce s pracovní deskou z tvrdého dřeva, případně překližky, čili tzv. ponk, je jistě vhodnější. Můžeš si pořídit nový, použitý nebo si při troše šikovnosti a nářadí si vyrobit vlastní.
Na svépomocnou výrobu pracovního stolu postačí navinovací měřítko, pravítko, fix, kotoučová bruska a svářečka. Tu může (v případě, že si začátečník) poskytnout soused, kamarád, známý… Rozpis materiálu je individuální, ale v případě jednoduchého řešení nemusí přesáhnout 7 metrů ocelových jeklů, dva metry pásoviny na výztuhy, několik šroubů na uchycení vrchní desky. Desku je možné koupit i použitou.
Vlastní výroba sice není tak pohodlná a rychlá jako nákup, výhodou je na druhé straně dokonalé přizpůsobení vlastním představám, potřebám i finančním možnostem.
Dobrý nápad je mít na ponku svěrák. Je možné pořídit si nový i použitý v různých velikostech. Doporučuji vybírat jen z osvědčených značek. Svěrák v dílně bude snášet všechna příkoří, včetně občasných úderů těžkým kladivem…
Osvětlení a větrání
Málokdo dokáže dobře pracovat, pokud na robotu nevidí. Osvětlení pracovního stolu lze vyřešit svítidlem zabudovaným nad ním nebo přímo do pracovního stolu. Nejlevnějším řešením je použití vyřazeného neónového svítilny, které se dá sehnat i zdarma, případně se jeho ceny pohybují kolem 10 eur. V případě svítidla namontovaného přímo na pracovním stole je dobré poohlédnout se po typu, který je dostatečně masivní pro použití v dílně.
Profesionální dílny jsou vybaveny systémem odvětrání. V garáži postačuje otevření dveří. Ne vždy je to vhodné řešení a při pracích s těkavými látkami v uzavřeném prostoru nastanou zdravotní problémy do hodiny. Při pracích menšího rozsahu proto velmi dobře poslouží vyřazen digestoř namontován nad pracovním stolem. Ceny jsou symbolické.