Pokud bydlíte v paneláku nebo v řadovce, případně na jiném místě v těsné blízkosti sousedů, možná jste na vlastní kůži zjistili, že kromě nesporných výhod má takové bydlení i jednu velmi závažnou nevýhodu – hluk. V některých objektech je slyšet doslova každé cinknutí lžíce a spláchnutí záchodu. A co potom hlasité projevy dětí, hádky, hra na hudební nástroj a další zvukové projevy. Jak s nepříjemnou situací vypořádat?
Promluvte si o hluku se sousedem
Než se pustíte do odhlučnění stěny, zkuste si se svým sousedem na dané téma pohovořit. Snažte se na něj neútočit, zkrátka mu vysvětlete, v čem je zakopaný pes. Možná si svou hlučnost ani neuvědomuje a na základě vašeho upozornění dá věci do pořádku.
Koberec navíc
Hluk se šíří všemi směry, dokonce i směrem nahoru, tedy přes vaší podlahu. Takže pokud se nechystáte na odhlučnění podlahy, zvažte pořízení koberce. Kromě toho, že do určité míry utlumí hluk z bytu pod vámi, zmírní i tzv. kročejový hluk (tj. hluk, který podlaha vydává, když po ní chodíte). Pro znásobení odhlučňujícího efektu se můžete pokusit položit dva koberce na sebe, ovšem hrozí, že vrchní bude „cestovat“.
Udělejte si radost novým nábytkem
Pokud váš starší nábytek čeká na výměnu, neodkládejte ji. Pořiďte si nový – a klidně více kusů, než jste měli doma doposud. Důvod? Čím více objektů do prostoru dáte, tím více hluku pohltí.
Nekompromisní odhlučnění
Když se se sousedem nedomluvíte a nepomůže ani koberec či nábytek, neváhejte s realizací odhlučnění. Kromě podlahy, stěn a stropu se nabízí také další prvek zvukově izolační dveře – zvukově izolační funkci mají také bezpečnostní dveře, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Řešení v podobě izolace sice vyžaduje určitou investici, ale nadobro vyřeší vše lapálie s nadměrným hlukem v interiéru.