Kolik času jste strávili při výběru postele a matrace? Lidé prospí průměrně třetinu života a kvalita toho, na co každý den uléháme, má zásadní vliv na zdraví. To samé platí také pro psy. Ti toho za život naspí ještě více a zaslouží si pelíšek, který plně odpovídá jejich specifickým potřebám. Nechcete-li svého čtyřnohého mazlíka nechat spát vedle sebe, budou se vám hodit následující tipy. Prozradíme vám, na co si dát pří výběru pelíšku pozor a na co se zaměřit.
Hlavní kritéria výběru
Vybrat správně není snadné – měli byste dodržet hned několik důležitých kritérií. Tím prvním je bezesporu velikost. Pes musí mít na pelíšku dostatek místa a neměl by packami přepadávat přes okraje. Některá plemena však upřednostňují pelíšky se stříškou, ve kterých se cítí bezpečněji než v na otevřené matraci. Nechcete-li v budoucnu pořizovat nový pelech, berte v úvahu velikost dospělého psa.
Pelíšky pro psy se vyrábí v různých stupních tvrdosti. Optimální je střední úroveň, tedy ani příliš měkká, ale ani tvrdá. Na tvaru příliš nezáleží, ale o to důležitější je izolace spodní strany – zejména tehdy, bude-li pelech na studené dlažbě. A budete-li mít možnost, zvolte snímatelný potah, který lze snadno sejmout a vyprat.
Na trhu jsou také speciální modely – například extra odolné pelíšky pro psy, které se snadno udržují, mají nepromokavý potah a velmi dlouhou životnost. Anebo vysoce kvalitní matrace (např. značka Aminela) vhodné pro velká plemena psů náchylná na onemocnění kloubů.
Co když se pelíšek nebude psovi líbit?
Může se stát, že vyberete ten nejlepší pelíšek, ale vašemu mazlíkovi se do něj nebude chtít. Nic si z toho nedělejte a buďte trpěliví. Možná mu jen nesedí „pach novoty“. Řešení je obvykle snadné, stačí mu do něj položit něco, co má rád (hračku, starou deku…). Brzy si pelíšek zvykne a přijme ho za své útočiště.
Další praktické rady najdete v článku na téma „jak vybrat pelíšek pro psa„.