Žijeme ve velmi komfortní době. Disponujeme technologiemi, které za nás dělají i běžné činnosti, což je na jednu stranu velmi příjemné. Na stranu druhou však současně nebezpečné, protože přicházíme o základní schopnost – umění přežít v přírodě. Položte si otázku, jak byste se zachovali, kdyby se vám uprostřed divočiny vybil mobilní telefon a vy byste byli nucení přečkat v přírodě třeba i několik dní. Dali jsme pro vás dohromady několik základních tipů – dobře si je zapamatujte, mohly by vám zachránit život.
Mějte vždy po ruce kvalitní nástroje
Nůž a sekera jsou nepostradatelní pomocníci, se kterými snadno postavíte jednoduchý příbytek a v případě potřeby ulovíte i nějakou tu zvěř. V souvislosti s outdoor noži stojí za zmínku moderní ruská značka Kizlyar Supreme – produkty jsou dražší, nicméně cena plně odpovídá kvalitě.
A nezapomínejme ani na oblíbené sekery Hultafors. Jsou ručně kované, a proto mimořádně kvalitní a jako stvořené do drsných podmínek.
Kam složit hlavu?
Octnete-li se napospas divočině, vaší prioritou by mělo být zůstat v suchu. Vyhýbejte se proto místům se zvýšenou vlhkostí a současně i nebezpečným místům – suchým stromům, které na vás mohou spadnout, skalám, kde hrozí sesun kamení (na druhou stranu je to právě jeskyně, která vám může poskytnout přístřeší během špatného počasí) či blízkosti hnízd hmyzu.
Přístřeší a oheň
Jak zamezit prochlazení? Postavte si přístřešek – třeba ze spadlého stromu, který se někde opírá. Opřete o něj další (hrubší) větev a vytvořte s menších větviček střechu. Použijte všechny dostupné materiály – mech, hlínu, listí… Mech a listí vám poslouží i jako podloží. Ochrání vás před chladem od studené země.
A konečně oheň. Nemáte-li po ruce zapalovač (ideálně Zippo nebo jiný kvalitní kousek), pokuste se oheň založit pomocí baterie. Stačí vytvořit zkrat spojením kladné a záporné části vodivým materiálem (kousek alobalu…) – jiskrou zapálíte práchno, tedy hořlavý materiál organického původu.