Toužíte po nezávislém cestování a rozhodli jste se, že si pořídíte karavan? Anebo obytný vůz? Volba mezi těmi to variantami není snadná – obojí nabízí specifické výhody i nevýhody. Seznámíme vás s nimi v tomto článku.
Ve srovnání s obytným vozem je cestování v karavanu pomalejší. Maximální cestovní rychlost přívěsu je omezená, což se nejvíce projeví zejména na delších cestách. Rozdíl třiceti kilometru v hodině může cestování nepříjemně prodloužit až o několik hodin.
Tip: Ať už se nakonec rozhodnete pro karavan nebo obytný vůz, nezapomeňte si ho před cestou pořádně zkontrolovat. Nebudete-li si vědět rady s opravou, obraťte se na servis. Přečtěte si, jaké opravy karavanů nabízí.
Pravdou je, že obytný vůz nemusí být při cestování tak praktický jako přívěs, který lze odpojit a nechat v kempu. Budete-li si chtít vychutnat výlety po okolí kempu, s obyťňákem můžete v některých místech narazit na problém – snažit se procpat úzkými městskými uličkami bývá nepříjemné v osobním automobilu, natož v podstatně větším dopravním prostředku. Tento nedostatek lze samozřejmě vyřešit. Například tak, že si s sebou vezmete skútr nebo kolo.
Zkušení karavanisté tvrdí, že pro sváteční karavanisty (tedy pro ty, kteří vyráží na dovolenou jednou až dvakrát za rok) preferující dovolenou na jednom místě, je ideální volbou karavan. Pro ty ostatní, tedy příznivce častějšího cestování bez striktně vymezeného cíle, je lepší obytný vůz.
Obytný vůz je na kempu závislý jen v souvislosti s vyprázdněním toalety a načerpáním vody, jinak s ním lze zastavit v podstatě kdekoliv (to není zakázáno).
Roli samozřejmě hraje také rozpočet. Jak náklady na údržbu a servis karavanu, tak i povinné ručení, jsou oproti obytnému auto podstatně vyšší. Ještě větší rozdíl je v pořizovací ceně. Za nový obytný vůz zaplatíte zhruba dvojnásobek toho, co za srovnatelný karavan. Otázkou je, zda si k přívěsu nebudete muset pořídit silnější automobil, protože slabá a lehká vozidla nelze používat jako tažná.