Podlaha je duší místnosti, ale jen za předpokladu precizní pokládky. Plovoucí podlahy k pokládce svépomocí přímo vybízí a jste-li alespoň trochu šikovní, určitě to zvládnete. Společně s odborníky z podlahářství Olomouc jsme pro vás připravili praktický manuál, který se vám bude hodit. Nemáte-li s pokládkou plovoucí podlahy žádné předchozí zkušenosti, rozhodně nepřestávejte číst!
Plovoucí podlaha může mít mnoho podob. Vyrábí se z korku, masivního dřeva, laminátu (nepřekonatelný v poměru kvality a ceny), linolea, marmolea a dalších materiálů. Přízvisko „plovoucí“ nevzniklo náhodou. Jde o to, že tento typ podlahy není připevněn k podkladu a jednotlivé části se k sobě spojují tak, že do sebe zapadnou (suchý zámkový systém pero-drážka) nebo se přilepí. Obrovskou výhodou je možnost rychlé opravy.
A na co si dát pozor při pokládce?
Klíčová je správná teplota a vlhkost vzduchu v místnosti. Ideální stav je 18 – 22 °C a 50 – 60 % vlhkost vzduchu. Důvod je prostý – při těchto hodnotách nehrozí vznik spár mezi lamelami a nepříjemné vrzání.
Dejte si pozor na to, aby zbytkovou vlhkost neobsahoval ani podklad, jinak hrozí vznik boulí. Vlhkost by neměla překročit 2 %, což se dozvíte pomocí dotykového vlhkoměru nebo CMS přístroje.
Profíci z firma podlahy Olomouc dále upozorňují, že domácí kutilové podceňují rovnost plochy. Vy si rozdíl ve výšce změříte dvoumetrovou latí. Bude-li rozdíl ve výšce na tuto vzdálenost vyšší než 2 mm, nezbude vám, než podlahu dorovnat.
Poslední tip souvisí se eliminací nežádoucího skřípání. Zkušení podlaháři pokládají plovoucí podlahy Olomouc na parozábranu o min. tloušťce 0,15 mm. Ta zajistí, aby lamely nenatahovaly zbytkovou vlhkost z podkladu a nevrzaly. Díky bílé podkladové fólii dosáhnete utlumení kročejového hluku a měkčího nášlapu.