Trampolínu milují děti i dospělí. Lékaři se shodují na tom, že cvičení má příznivý vliv na fungování lymfatického systému, slouží jako prevence před onemocněním srdce a v neposlední řadě umožňuje posílení hlubokých (kosterních) svalů. Ale i kdybyste si ji chtěli pořídit jen pro zábavu, uděláte dobře. Respektive za předpokladu, že si při výběru dáte pozor na několik základních věcí. Zlaté pravidlo zní – kvalita je mnohem důležitější než nízká cena!
Levné trampolíny příliš nevydrží a nejsou bezpečné
Co je příliš levné, to se obvykle rychle opotřebuje. V případě trampolíny to platí dvojnásob, a proto byste se měli poohlédnout u prodejce, který nabízí kvalitní a certifikované zboží. Raději si počkejte, až budou kvalitní trampolíny v akci – ušetříte spoustu peněz, aniž byste museli dělat ústupky vůči kvalitě. Nekvalitní výrobky jsou navíc nebezpečné.
Jak poznáte bezpečnou trampolínu?
Alfou a omegou je stabilní konstrukce. Trampolína se nesmí viklat ani naklánět a neměly by na ní chybět ani kryty pružin, protože právě v těchto místech dochází k častým úrazům. Ty lze dokoupit i samostatně a stejně tak i ochranná síť.
Trampolíny s ochrannou sítí jsou vždy lepší volbou. Bez ochranné sítě hrozí, že v případě špatného odhadu dopadnete mimo odrazovou plochu a způsobíte si nepříjemné zranění.
Zda je trampolína bezpečná, poznáte také podle počtu „U“ noh. U trampolíny o průměru 305 cm by měly být 4 a nikoliv 3. Zdánlivě nepodstatný rozdíl má zásadní vliv na celkovou stabilitu.
Podobně je to s počtem trubek záchytné sítě. I trampolíny o průměru 305 cm by mělo být alespoň 8 trubek. U větších trampolín pak analogicky ještě více trubek. Je naprosto nepřípustné, aby na jednu U nohu připadala pouze jedna trubka – taková síť by padající osobu nemohla bezpečně udržet.