Opět vám vypověděla službu autobaterie, a přitom to není tak dávno, co jste si kupovali zbrusu novou? Nedá se nic dělat, budete muset opět investovat. Ještě před nákupem se ale seznamte se základními pravidly péče, díky kterým z autobaterie dostanete maximum. Přesněji – vydrží vám mnohem déle a nebudete muset řešit výměnu tak často, jako tomu bylo doposud. Jak se o autobaterii správně starat, se dočtete v následujících řádcích.
Co byste měli vědět o dobíjení?
Když autobaterie vypoví službu, není to příjemné. Obvykle se tak stane v momentě, kdy spěcháte do práce. Poměrně často i na křižovatce či jiném nevhodném místě. Přitom by stačilo, kdybyste ji udržovali v nabitém stavu. Díky tomu si zachová své původní hodnoty a výrazně se prodlouží její životnost.
O dobíjení autobaterie se obvykle stará alternátor. V případě pravidelné jízdy na delší vzdálenosti tedy není zapotřebí baterii nabíjet. O něčem jiném jsou vzdálenosti kratší, tedy „popojíždění“ po městě, kdy se vozidlo často startuje. Chcete-li eliminovat poměrně vysoké riziko vybití, raději autobaterii pravidelně dobíjejte. Především pak během zimy, kdy se kvůli nízkým teplotám celková kapacita snižuje.
Při nabíjení se držte bezpečnostních předpisů daných výrobcem. V blízkosti autobaterie nemanipulujte s otevřeným ohněm a nezapomeňte místnost dobře větrat.
Jak správně vybrat novou autobaterii?
Jak již zaznělo v úvodu – nic nevydrží věčně. Dokonce ani autobaterie, o kterou se příkladně staráte. Každá má určitou životnost a vám nezbude, než ji vyměnit za novou. A jak vybírat autobaterie podle typu auta? Stačí se podívat do manuálu. Výrobci vozidel udávají v příručkách přesné parametry (kapacita, startovací proud, rozměry atd.). Samozřejmě si můžete pořídit autobaterii s vyšší kapacitou, než jaká je minimální doporučená. Alespoň budete mít energetickou rezervu pro případ nouze.