Bydlení

Nová zelená úsporám pomalu končí. Co bude dál?

O zateplení domu, nových oknech či efektivní fotovoltaice sní spousta Čechů, ale pro mnohé je realizace nad jejich finanční možnosti. Kdyby se více zajímali o to, jak mohou získat až polovinu potřebné částky ze státní kasy, řada z nich by už dávno bydlela lépe. Dotační program Nová zelená úspora běží od roku 2014 a letos bude ve stávající podobě končit. Zájemci o pořádnou finanční injekci mají stále čas na podání žádosti. Jak to bude v dalších letech?

První dotační program Zelená úsporám spatřil světlo světa již v roce 2009 a trval do konce roku 2012. Žádosti však byly přijímány jen do 29. října 2010, přičemž ze 75 tisíc jich úředníci schválili přes 39 tisíc. Ze státní kasy tehdy putovalo na realizace přes 11 miliard korun.

Následovala druhá vlna s názvem Nová zelená úsporám, které zazvoní hrana na konci roku 2021. O druhé kolo dotačního programu projevily zájem desítky tisíc žadatelů. Z více než 55 tisíc žádostí na podporu ve výši 12,7 miliard korun bylo vyhověno 48 tisícům v hodnotě 10,7 miliard korun.

Na jaké účely je možné dotace z Nové zelené úsporám použít?

Zájemci o příspěvek mají z čeho vybírat. Dotace z programu Nová zelená úsporám 2021 lze získat na výstavbu domu nebo koupi domu či bytu s velmi nízkou energetickou náročností, realizaci zateplení (budovy, střechy, podlah…), výměnu oken a dveří, pořízení venkovní stínící techniky, výměnu starého elektrického topení, instalaci automatického větracího systému a v neposlední řadě na solární termický systém nebo fotovoltaiku. Výše příspěvku může činit až 50 % z uznatelných nákladů, a to v maximální částce pro danou kategorii.

Co bude s úsporami v dalších letech?

Pokud se do programu Nová zelená úsporám nestihnete přihlásit, nevěste hlavu. Již nyní je jasné, že program poběží i nadále, byť v modernizované verzi. Konkrétní podmínky pro Novou zelenou úsporám 2030 budou brzy upřesněny.

Leave a Comment