Pustili jste se do realizace schodiště, a protože jste zatím ve fázi projektu, vybíráte vhodné zábradlí? To by mělo samozřejmě ladit s ostatními interiérovými prvky a padnout si se schodištěm „do noty“. Ale jestlipak víte, že konstrukce musí vyhovovat určitým normám? Pokud jste si mysleli, že máte volné ruce a můžete si své zábradlí vyřešit jakým způsobem chcete, bohužel tomu tak není.
Úředníci z příslušného odboru stavebního úřadu se při posuzování projektu řídí vyhláškou č. 137/1998 Sb. O obecných technických požadavcích na výstavbu. Podle ní musí mít zábradlí určitou minimální výšku a vzdálenost mezi výplněmi. Roli však hraje také pevnost materiálu. S ohledem na bezpečnost se proto jeví jako ideální řešení nerezové zábradlí.
Na základě výše uvedené vyhlášky musí být madlo – v případě hloubky prostoru do 3 metrů – ve výšce minimálně 90 cm. Je-li hloubka prostoru v rozmezí 3 – 12 metrů, pak je minimální výška stanovena 100 cm.
K dalším požadavkům patří tvar madla. Respektive to, že na madle nesmí být výstupy či ostré hrany. Pokud jde navíc o zábradlí určené do bytového domu či provozu určeného pro děti, musí mít odpovídající výplň, a to: tabulovou, mřížovou nebo sloupkovou se svislými tyčovými prvky. V bytových domech jsou nepřípustné mezery nad 12 cm a v provozech určených pro děti nad 8 cm.
A konečně: v případě rizika propadnutí či podklouznutí musí být u podlahy ochranná lišta o výšce min. 10 cm.
Chcete-li mít jistotu, že vaše nové zábradlí bude odpovídat normám a zároveň splní vaše požadavky na funkčnost a estetiku, obraťte se na odborníky z českobudějovického zámečnictví Zdeňka Hajného. Vyrobí pro vás stylové zábradlí z nerezu i ze dřeva a v případě potřeby také dřevěné či kovové schodiště. Reference a další informace najdete na zamecnictvi-hajny.cz.