Chystáte-li se na svou první dovolenou v karavanu, případně první delší cestu, budou se vám hodit následující tipy. Připravili jsme pro vás výčet základních pravidel, která jsou jasná spíše zkušenějším cestovatelům. Nováčci je ještě nemají zažité, a proto není od věci jistá prevence.
V prvé řadě je důležité cestovat v dobrém psychickém rozpoložení. Nespěchejte, udělejte si dostatečnou časovou rezervu a snažte se vyhnout stresovým situacím. Přeci jen budete za volantem velkého obytného auta, případně za vozem potáhnete přívěs. A to není to samé jako každodenní jízda osobákem.
Počítejte s tím, že přívěs negativně ovlivňuje jízdní vlastnosti tažného vozidla. Do značné míry vás může chránit ESP, ale stále hrají roli faktor náhody a povrch silnice a v neposlední řadě počasí. Co to znamená pro vás? Dodržujte doporučenou cestovní rychlost a nesnažte se zbytečně pokořovat rychlostní rekordy. Do cíle se sice dostanete pomaleji, ale o to bezpečněji.
Před cestou nezapomeňte soupravu důsledně zkontrolovat. Zaměřte se zejména na zapojení karavanu k tažnému zařízení vozidla, připojení elektrické zásuvky 12 V a funkčnost osvětlení. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani parkovací ruční brzda. Zároveň se ubezpečte, že jsou všechny věci uvnitř karavanu upevněny tak, aby během jízdy nepoletovaly.
Spousta začínajících karavanistů podceňuje stav pneumatik. Vy takovou zásadní chybu neuděláte a přesvědčíte se, že jsou pneumatiky v odpovídajícím stavu.
Budete-li mít jakékoliv pochybnosti o způsobilosti obytného auta či karavanu, obraťte se na specializovaný servis karavanů a nechte to prověřit. Cestovat v něčem, co má do dobré kondice daleko, je vyloženě hazard.