Pořizujete si svůj nový šperk přímo ve zlatnictví či v obchodě, jistotu seriózního přístupu vám zajistí vystavené povolení k prodeji zlatých šperků,. Všichni prodejci zlatých a stříbrných šperků podléhají přísné úřední kontrole Puncovního úřadu, kdy se zjišťuje obsah ryzího kovu ve výrobcích.
V současnosti se však stále častěji nakupuje přes nejrůznější bazary a jak se říká: „Z druhé ruky“. Výhody lepší ceny jsou jasnou motivací, ovšem jistota kvality zakoupeného šperku rapidně klesá. Další možností jsou šperky zakoupené za hranicemi našeho státu, u kterých vkládáte důvěru do rukou nahodilých stánkařů.. Rozhodně vám nedoporučujeme kupovat zlaté šperky tzv. na ulici bez ohledu na to, v jakém státu se nacházíte. Vystavujete se tak příliš vysokému riziku podvodu.
Víte co znamená ryzost zlata?
Jedná se o obsah ryzího zlata ve slitině drahého kovu, z kterého je zlatý šperk zhotoven. Výroba šperků z čistě ryzího zlata není možná, proto se ryzost a tím i kvalita šperku dokazuje obsahovou hodnotou.
Ve šperkařství se nejpoužívanějším zlatem stává 14-ti karátové zlato s ryzostí 585/1000. Obsah zlata je tak roven 585 dílům ryzího zlata z tisíce, a zbytek tvoří přidané kovy, mezi kterými nalezneme například měď, nikl, zinek nebo kadmium.
Dá se ryzost odhadnout pohledem?
K přesnějšímu určení kvality zlatého šperku vám pomůže ryzostní punc a státní punc, který je ražen na šperky, které odpovídají zákonným normám. K rychlému testu či prověření tak postačí i obyčejná lupa, díky které snadno rozpoznáte typ ryzostního puncu. Snadno tak sami doma zjistíte, zda vaše nové zlaté náušnice jsou opravdu tak zlaté, jak se o nich povídalo..
Jak se dá ryzost zlata ještě určit?
Nezáleží na tom, jestli zrovna patříte k hledačům pokladů, nebo jste zlaté šperky zdědili po svých rodičích. K určení ryzosti slouží punc, ovšem vždy ti nebyl. Kvalitní šperk z konfliktního období či opravdu staré kousky puncem opatřeny nejsou. Jedná se většinou o tzv. válečné zlato popřípadě o šperky vyrobené v dávné minulosti či v jiné zemi.
Zčernalý šperk kvalitu zlata neovlivňuje
Zlaté náušince i krásné kovově lesklé náušnice z bílého zlata mohou v průběhu nošení změnit barvu či dokonce zčernat Nepropadejte panice o kvalitu zlata nepřicházíte. Jde o zcela přirozenou reakci drahého kovu na vnější vlivy. Pokud se vám podařilo ve staré almaře po babičce objevit záhadný šperki, je jasné, že podléhal nástrahám času. Vše dokáže celkem účinně vyřešit mechanické vyleštění, a u bílého zlata případně pokovení rhodiem, které každému šperku dodá žádaný opětovný bílý kovový lesk.