Po návratu z nákupu a jeho vyložení, na Vás čeká hromádka mikrotenových sáčku, nebo samotné igelitové tašky. Igelitové tašky nevydrží věčně a po několika těžších nákupech stejně skončí v koši, nehledě na jejich cenu a jejich dopad na přírodu. Pokud si spočítáte, kolik za ně ročně utratíte budete velmi nemile překvapeni. Proč tedy nezvolit ekologičtější variantu?
Tašky
Při vybírání materiálů na látkové tašky, se soustřeďte především na uvedenou gramáž bavlny na m2. Čím vyšší gramáž, tím déle Vám tašky vydrží. Ne všechno ovšem závisí na pevnosti látky. Látka musí být především pevně sešitá, aby udržela větší váhu Vašeho nákupu. K tomu budete potřebovat šicí stroje, protože pouze rukou sešitá taška nic nevydrží. Overlock k sobě pevně sešije a začistí 2 látky. Na horní lem tašky spíše využijete coverlock, který Vám vytvoří tzv. prádlový steh, který můžete znát například ze spodního lemu trička. Pokud si budete Vaše tašky chtít oživit, můžete si na ně vyšít jemnou nášivku, aplikaci, na kterou budete potřebovat řezací plotr, nebo je jednoduše pomalujte barvami na textil.
Sáčky
Sáčky na ovoce a zeleninu si doma můžete vyrobit za pomoci síťoviny, šicích strojů overlock a coverlock, nebo jejich kombinací 2v1. Overlockem k sobě sešijete 2 obdélníkové kusy síťoviny, na horní lem můžete použít coverlock a pokud chcete mít sáčky opravdu praktické, všijte do horního lemu šňůrku, kterou budete moct sáčky stáhnout a zamezíte tak jejich vysypání.
Pytlíky
Plátěné pytlíky na pečivo, jsou neocenitelným pomocníkem. I naše babičky na uchovávání pečiva používaly plátěné utěrky, do kterých pečivo balily a poté vkládaly do dřevěných chlebníků. Postup na základní pytlík je stejný jako u sáčků, pouze zaměníte materiál. Na co by jste však neměli zapomenout, jsou oblé rohy ve spodní části. Pokud vytvoříte za pomoci overlocku oblé rohy, můžete snadněji vysypávat drobky z pečiva. To Vám zajistí jejich snadnou údržbu, nehledě na to, že se tyto pytlíky mohou prát na 90°C a tím si zajistíte i jejich správnou desinfekci.